TECHNIK AUTOMATYK

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

27 września 2022

Opis zawodu:

Technik automatyk to nowoczesny, atrakcyjny i poszukiwany na rynku pracy zawód. Automatyka zajmuje się zagadnieniami sterowania procesami przemysłowymi ograniczając w nich udział człowieka. Stosowana jest wszędzie tam gdzie procesy są uciążliwe, wymagają ogromnego wysiłku lub dużej precyzji i dokładności. Dziś trudno sobie wyobrazić zakłady produkcyjne bez maszyn i robotów.  To właśnie automatycy zajmują się projektowaniem, montażem i uruchamianiem linii produkcyjnych, dbają również o to, aby działały one prawidłowo.

Po ukończeniu szkoły, technik automatyk będzie miał wiedzę z zakresu elementów oraz urządzeń automatyki i sterowania, pneumatyki oraz hydrauliki siłowej, wiedzę dotyczącą maszyn i urządzeń, umiejętność analizy procesów produkcyjnych w celu dobrania metod automatyzacji procesów, wiedzę techniczną z zakresu obsługi maszyn, a także systemów sterowania czy dotyczącą zagadnień utrzymania ruchu. Będzie także przygotowany do uczestniczenia w testowaniu prototypów, do montażu i instalowania nowych lub zmodyfikowanych urządzeń i układów automatyki, diagnozowania usterek i ustalania ich przyczyn oraz realizacji napraw zgodnie z określonymi standardami i dokumentacją techniczną.

 

Aby zostać automatykiem należy mieć zmysł techniczny i konstruktorski, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, zdolności w zakresie nauk ścisłych, w szczególności matematyki, dobrą pamięć. Dokładność i systematyczność są niezbędne. Automatyk musi także śledzić na bieżąco nowinki techniczne.

 

Przedmioty specjalistyczne:

 • język angielski zawodowy
 • elektrotechnika i elektronika
 • technologia i pomiary w automatyce
 • urządzenia automatyki przemysłowej
 • instalacje automatyki przemysłowej
 • laboratorium pomiarów elektrycznych i elektronicznych
 • pracownia technologii i pomiarów w automatyce
 • pracownia urządzeń automatyki przemysłowej
 • pracownia instalacji automatyki przemysłowej

 

Możliwości zatrudnienia:

Automatycy mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie w każdej firmie regionu, która stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne, gdyż trudno sobie wyobrazić konkurencyjny zakład, który nie posiada zautomatyzowanych linii produkcyjnych wyposażonych np. w roboty. Miejscem pracy automatyka są także  biura technologiczne i konstrukcyjne, laboratoria dużych zakładów przemysłowych, hale produkcyjne, ośrodki badawczo-rozwojowe, instytuty naukowe oraz szkoły wyższe. Uzyskanie tytułu technika automatyka stanowi też solidną podbudowę do rozpoczęcia studiów technicznych na wielu kierunkach, m.in.: automatyka, automatyka i robotyka, elektronika, elektryka, mechatronika, informatyka. Zaletą zawodu automatyka jest możliwość pięcia się po szczeblach kariery zawodowej. Wymagana jest w tym celu stała aktualizacja wiedzy z zakresu nowinek technologicznych.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Technik Automatyk

  Technik Automatyk

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-09-27
Data publikacji:2022-09-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:939