Mapa strony   |    Kalendarz 2021/2022   |    Kontakt   |
STRONA GŁÓWNA - Zespół Szkół Nr 4
Szkolne Wi-Fi
Urzad Miasta
Miejskie Centrum Oswiaty
Wirtualny spacer po szkole... Plan Lekcji... Dziennik Librus Synergia
Biuletyn Informacji Publicznej
Zespół Szkół Nr 4 - Strona Główna

Nagrody literackie

LITERACKA NAGRODA NOBLA LITERACKA NAGRODA NIKE

 

 

Literacka Nagroda The Man Booker

Olga Tokarczuk otrzymała The Man Booker International Prize 2018. Jest to prestiżowe literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Autor i tłumacz otrzymują 50 tys. funtów do podziału. Olga Tokarczuk jest pierwszą polską laureatką tej nagrody.

Wyróżniono jej powieść „Bieguni” („Flights”) w tłumaczeniu Jennifer Croft.

„Bieguni” to róg obfitości wypełniony zachwytami. Ta książka jest pełna energii, błyskotliwa, dowcipna, całkowicie wciągająca – powiedziała Lisa Appignanesi, przewodnicząca jury.

Głównym tematem powieści, uhonorowanej w 2008 roku  Nagrodą Nike, jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży.  Osią, wokół której autorka zbudowała książkę, nie jest postać, jakaś historia, tylko fenomen, jakim jest podróżowanie. Tytuł książki „Bieguni” nawiązuje do nazwy rosyjskiej sekty z XVIII wieku, której członkowie uważali, że świat przesiąknięty jest złem, a kiedy się zatrzymujemy, szatan ma do nas najlepszy dostęp. Aby nie ulec złu, konieczne jest nieustanne przemieszczanie się. Autorka opisuje świat współczesnych biegunów, permanentnych podróżników, którzy mają swoje produkty, kosmetyki podróżne, swoje choroby związane ze zmianami czasu, własny język: prosty, sfunkcjonalizowany angielski. Istnieje nawet odrębna gałąź, która ich opisuje – psychologia podróżna.

 

Literacka Nagroda Nobla 2017

Tegoroczny laureat urodził się w 8 listopada 1954 r. w Nagasaki w Japonii. Jego rodzina przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, kiedy miał 5 lat, do kraju dzieciństwa powrócił dopiero jako człowiek dorosły. Studiował literaturę w Kent.

Jego pierwsza powieść to "Pejzaż w kolorze sepii", wydana w 1982 r. Ta i następna jego książka - "Malarz świata ułudy" z 1986 roku - rozgrywają się w Nagasaki kilka lat po II wojnie światowej. Za drugą powieść pisarz otrzymał w 1986 roku Whitebread Award, a w 1989 został laureatem Nagrody Bookera za trzecią powieść "Okruchy dnia". Do Bookera Ishiguro nominowany był też w 2005 roku za powieść "Nie opuszczaj mnie". Inne jego powieści to m.in. "Niepocieszony" (1995), "Kiedy byliśmy sierotami" (2000), "Pogrzebany olbrzym" (2015) i tom opowiadań "Nokturny" (2009).

"Okruchy dnia" zostały w 1993 roku zekranizowane przez Jamesa Ivory'ego, Antony Hopkins grał postać kamerdynera Stevensa. W 2010 r. zekranizowano także powieść "Nie opuszczaj mnie".

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że Kazuo Ishiguro w swych powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

 

W wywiadzie Ishiguro mówił o roli literatury: - Moim zdaniem, dziennikarstwo i kino dokumentalne osiągnęły duży stopień wyrafinowania i spełniają swoją funkcję bardzo dobrze. Pisarzowi szalenie trudno z nimi konkurować - my pracujemy nad powieścią trzy, cztery lata, wychodzi na rynek rok później, a tłumaczenie nawet dwa lata później. To strasznie nieporadny sposób reagowania na aktualne wydarzenia; może się okazać, że książka komentuje zjawisko, które już przeminęło. Jeśli chciałbym coś skomentować, naturalną drogą jest publikacja w gazecie. Siła literatury, według mnie, leży w tym, że potrafi przemawiać do różnych pokoleń. Dzisiaj mają dla nas znaczenie te dzieła, które traktują o czymś więcej niż o kwestiach ważnych dla danej epoki, mają jakiś uniwersalny temat. Problemy współczesnej Wielkiej Brytanii są ważne dla dzisiejszych Brytyjczyków, ale niekoniecznie dla innych nacji czy przyszłych pokoleń. Dlatego staram się wybierać tematy, które pojawiają się wielokrotnie, łączą ludzi różnych kultur, różnych generacji. Dlatego też raczej wybieram scenerię trochę odbiegającą od realiów, bo wtedy ludzie łatwiej dostrzegają metaforę i podobieństwa do siebie samych.

 

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Jej polscy laureaci to Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata

Kandydatów do literackiego Nobla zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii. W tym roku do Akademii Szwedzkiej napłynęło 240 zgłoszeń, ostatecznie nominowanych zostało 198 autorów.

Zapraszam do szkolnej biblioteki, mamy cztery powieści Kazuo Ishiguro. 

 

Nobel_2017

 

Nagroda Nike - 2017

Cezary Łazarewicz: Żeby nie było śladów. Wołowiec, Wydawnictwo Czarne

Zatłuczenie na śmierć przez milicjantów19-letniego maturzysty Grzegorza Przemyka było raczej wyjątkiem w czasach PRL-u. Ale już wszystko, co tej zbrodni towarzyszyło – kłamstwa, propagandowa obróbka i mataczenie – stanowiło normalny arsenał środków stosowanych przez władze. (...) „Żeby nie było śladów” to opowieść o cynizmie autorytarnej władzy, od samej góry po pionki ze szczebla komendy milicji. Władzy, która dla dobrego samopoczucia         oraz potrzeby, by lepiej wyglądać w oczach podwładnych, nie cofała się przed żadnym świństwem. To również książka o konfrontacji niezależnych duchów z mechanizmem autorytarnego państwa. O niewyobrażalnej krzywdzie. I o rodzicielskiej miłości, choć trudno nazwać dom Grzegorza Przemyka i Barbary Sadowskiej typową polską rodziną. 

Paweł Smoleński

 

Nike_2017

 

ok_adka_Nike

 

Literacka Nagroda Nobla 2016

 

Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Dylan – piosenkarz, poeta, kompozytor, bard – to ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Dostał Nobla za „stworzenie nowego, poetyckiego wyrazu wewnątrz całej amerykańskiej tradycji muzycznej” – napisano w uzasadnieniu.

 

– Bob Dylan to wielki poeta, uosobienie tradycji - tłumaczyła sekretarz nagrody Sara Danius po ogłoszeniu laureata. – Od 54 lat wymyśla siebie na nowo, tworzy dla siebie nowe tożsamości. Jeśli dopiero zapoznajesz się z jego twórczością, warto przeczytać, a właściwie posłuchać jego albumu „Blonde on blonde” z 1966 roku. Mnóstwo klasyków, to wyjątkowy przykład tego, jak on rymuje, w jak obrazowy sposób pisze - mówiła Danius.

image host image host

 

Bob Dylan jest jednym z największych poetów XX wieku. Jednak jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla był brany pod uwagę z pewnym przymrużeniem oka jedynie dlatego, że dostojeństwo tej nagrody kłóciło się z wizerunkiem artysty wywodzącego się z dziedziny kultury tradycyjnie uznawanej za niższą. Trzeba jednak pamiętać, że Bob Dylan jest pisarzem uniwersalnym, który rozpoczął swoją karierą pod znakiem ogromnego zaangażowania politycznego i społecznego, by zdając sobie sprawę z ryzyka utracenia dotychczasowej publiczności, stać się następnie w swoich tekstach głębokim lirykiem egzystencjalnym.
Nagroda dla Boba Dylana jest dowodem, że przemiany, jakie nastąpiły w kulturze światowej w przeciągu ostatniego półwiecza, niwelujące podział na kulturę wysoką i niską, zostały oficjalnie usankcjonowane.
Nie spodziewałem się, że kiedyś werdykt noblowski mnie tak ucieszy” – komentował na gorąco szef działu Kultura „Newsweeka” Piotr Bratkowski.

 

Jeden z najsłynniejszych utworów Boba Dylana - „Blowin' in the Wind”

 

 Przez ile dróg musi przejść każdy z nas

By mógł człowiekiem się stać

Przez ile mórz lecieć ma biały ptak

Nim w końcu upadnie na piach

Przez ile lat będzie ten kanion trwał

Nim w końcu rozkruszy go czas

        Odpowie ci wiatr

        Wiejący przez świat

        Odpowie ci bracie tylko wiatr

Przez ile lat będzie trwał góry szczyt
Nim deszcz go na mórz zniesie dno
Przez ile ksiąg pisze się ludzki byt
Nim wolność w nim wpisze kto
Przez ile lat nie odważy się nikt
Zawołać, że czas zmienić świat

       Odpowie ci wiatr...

Przez ile lat ludzie giąć będą kark
Nie widząc, że niebo jest tuż
Przez ile łez, ile bólu i skarg
Przejść trzeba i przeszło się już
Jak blisko śmierć musi przejść obok nas
By człowiek zrozumiał swój los

       Odpowie ci wiatr

        Wiejący przez świat

       i ty swą odpowiedź rzuć na wiatr

 

Nagroda Nike - 2016

 

Bronka Nowicka, autorka debiutanckiej książki "Nakarmić kamień" została laureatką Nagrody Literackiej Nike. Przewodniczący jury – Tomasz Fiałkowski – podkreślił w laudacji, że zdecydowano się nagrodzić książkę reprezentującą "trudny i niezbyt często u nas uprawiany gatunek" prozy poetyckiej.

image host image host

 

44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża, niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzą równie intrygującą całość, zdyscyplinowaną kompozycję - mówił o książce "Nakarmić kamień" Fiałkowski. Zaznaczył, że jest to książka o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, o poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia oraz próbach ich przekroczenia, o emocjach, cielesności i doświadczeniu cudzej śmierci.
 

W finale Nike znalazły się również książki: "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej, "Tatuaż z tryzubem" Ziemowita Szczerka, wiersze Piotra Matywieckiego "Którędy na zawsze", tomy prozatorskie Macieja Płazy "Skoruń" i Weroniki Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" oraz esej Renaty Lis "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".

* książki zaznaczone boldem dostępne są w zbiorach biblioteki szkolnej

 

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem Nagrody jest promocja literatury polskiej. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.

Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły oraz - od tego roku - fotografię z własną podobizną. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.
 

Czytelnicy „Gazety Wyborczej” swoją nagrodę przyznali Magdalenie Grzebałkowskiej za książkę

"1945. Wojna i pokój".

 

 

ARCHIWALNE NAGRODY

______________________________________________________________________________________________________

 

Literacka Nagroda Nobla 2015

 

Po raz pierwszy literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk reportera. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Aleksijewicz otrzymała ją za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach".

W swojej twórczości Swietłana Aleksijewicz porusza temat pomijanej i wypieranej historii Rosji.

 

 

W Polsce ukazało się kilka tłumaczeń książek pisarki, m.in. "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (historia przemian społeczno-gospodarczych po upadku Związku Radzieckiego), "Czarnobylska modlitwa" (reportaż opisujący katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków), "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (wstrząsająca opowieść o radzieckim szowinizmie). W sierpniu tego roku do księgarń trafiła najnowsza książka Aleksijewicz "Cynkowi chłopcy" — opowieść o uczestnikach wojny w Afganistanie. Po publikacji pisarka została pozwana o "znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących w Afganistanie".

Obraz, który Aleksijewicz maluje w swojej twórczości, różni się od tego z białoruskiej telewizji. — Nie ma w niej tego optymizmu kombajnów, jak radośnie pędzą w świetlaną przyszłość – mówi Andriej Chadanowicz – szef białoruskiego PEN-Centru. Jego zdaniem Aleksijewicz jest autorką "bolesną i niewygodną". — Przypomina człowiekowi o rzeczach nieprzyjemnych. O naszej śmiertelności, o ludzkich niedoskonałości, o tragicznych kompleksach i błędach dotykających całe narody.

Swietłana Aleksijewicz otrzymała 8 mln koron szwedzkich (1,1 mln dolarów), medal oraz dyplom. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia.

„Cynkowi chłopcy” są w naszej bibliotece!

 

Nagroda Nike - 2015

 

 

Olga Tokarczuk należy do najbardziej znanych i docenianych polskich pisarek, a czytelnicy "Wyborczej" wyróżniają ją w swoim plebiscycie już po raz piąty. Jej debiut prozatorski, "Podróż ludzi Księgi" z 1993 r., uważano za jeden z najlepszych od lat. Potem jej powieści znajdowały się w finale Nike w roku 1997 ("Prawiek i inne czasy"), 1999 ("Dom dzienny, dom nocny"), 2002 ("Gra na wielu bębenkach"). W 2008 r. "Bieguni" zdobyli nagrodę główną. Pisarka jest też laureatką m.in. Nagrody Kościelskich i Paszportu "Polityki".

- Po siedmiu latach od 2008 r., gdy dostałam Nike za powieść "Bieguni", wracam na tę scenę z książką, która w jakimś sensie jest do tamtej podobna. Opowiada o innych biegunach szukających swojego miejsca w świecie wrogim, pełnym przemocy. Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność - mówiła Olga Tokarczuk, odbierając główny laur za "Księgi Jakubowe".

 

 

image host image host

 

Nagroda Nike - 2014

 

Tegorocznym laureatem NagrodyLiterackiej Nike został  Karol Modzelewski za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca.”

 

image host image host

Książka Karola Modzelewskiego jest spowiedzią rewolucjonisty, fascynująco napisaną lekcją historii Polski, opowieścią jednego z autorów przełomu 1989 roku. To też osobisty gorzki rachunek sumienia, bo – jak przyznaje – popełnialiśmy błędy, a rewolucje się nie udają. Pisze o konsekwencjach, wsłuchuje się w głos zdesperowanych ofiar transformacji. „Należę do pokolenia i środowiska, które nie może się wyprzeć odpowiedzialności za obecny kształt Rzeczpospolitej”.

 

Nagroda jest więc jednocześnie za książkę, ale i za postawę, i za wierność ideałom. Modzelewski, który spędził 8 lat w więzieniu, nigdy nie pozwalał sobie na nienawiść, starał się rozumieć swoich wrogów. Pierwszą lekcję polityczną otrzymał w dzieciństwie, w Rosji, kiedy patrzył, jak dzieci rzucały kamieniami w niemieckich jeńców i nie wiedział, co robić, bo mama uczyła go, że nie wolno bić słabszych. Zapamiętał tę scenę na całe życie i starał się po prostu stawać po stronie słabszych.

 

Karol Modzelewski powiedział po ogłoszeniu werdyktu: „Kobyły historii nie da się ujeździć. Nie da się niej zajechać tam, gdzie by się chciało. Ale tę historię tworzymy wszyscy, nawet nie zdając sobie sprawy z tego co czynimy i jeżeli ta suma doświadczeń, którą starałem się przedstawić w tej książce, pomoże komuś w zrozumieniu tej niekomfortowej prawdy, to poczuję, że warto było pisać.

Na pewno nie chciałem moralizować, ani prawić nikomu morałów. Mój ogląd rzeczywistości jest krytyczny, ale to nie znaczy, że chcę kogoś potępić. Staram się zrozumieć. To dzisiaj niemodne słowo. Rosjan nie chcemy zrozumieć, bo jesteśmy z nimi w konflikcie, to rozumienie jest szczególnie potrzebne.”

 

Literacka Nagroda Nobla – 2013

 

Alice Munro nazywana jest współczesną mistrzynią krótkich form prozatorskich, co zresztą podkreślił Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania jej literackiego Nobla. „Jej opowiadania charakteryzuje klarowna konstrukcja i psychologiczny realizm. Niektórzy krytycy nazywają ją kanadyjskim Czechowem” – napisano na stronie szwedzkiej Akademii. Opowiadania Munro często rozgrywają się w małym miasteczku na kanadyjskiej prowincji. Bohaterowie często muszą porzucić marzenia młodości pod ciężarem dnia codziennego.

Alice Munro zaczęła pisać jako nastolatka, ale pierwsza jej książka ukazała się w 1968 roku – był to tom opowiadań „Dance of the Happy Shades” (1968). Na polski przełożono kilka jej książek:  „Taniec szczęśliwych cieni”, „Kocha, lubi szanuje…”, „Uciekinierka”, „Widok z Castle Rock”, „Zbyt wiele szczęścia”, „Drogie życie” i „Miłość mądrej kobiety”.

 

image host

 

Nagroda Nike - 2013

 

Powieść „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator to polska książka roku 2013. Jury 17. edycji Nagrody Literackiej NIKE nagrodziło dzieło polskiej pisarki i publicystki nie tylko za podejmowaną tematykę, ale również wielobarwność języka. Laureatka otrzymała statuetkę dłuta prof. Gustawa Zemły oraz czek na 100 tysięcy złotych.

 

image host

 

W nagrodzonej książce autorka nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika. W tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać. Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się samozwańczy prorok, Jan Kołek. Wyjaśnianiu tych zagadek towarzyszy  odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji i obnażanie okrucieństwa w polskiej codzienności.

Do góry...

Dostosowanie strony