Dziennik Librus   |    Kalendarz 2017/2018   |    Kontakt   |
STRONA GŁÓWNA - Zespół Szkół Nr 4
Szkolne Wi-Fi
Urzad Miasta
Miejskie Centrum Oswiaty
Plan Lekcji...
Biuletyn Informacji Publicznej
Zespół Szkół Nr 4 - Strona Główna

Biblioteka - nowości

 

Nowości w bibliotece

 

Nowości z Wydawnictwa BTC

 

Christiane F.: Życie mimo wszystko

Warszawa: Iskry

35 lat po ukazaniu się „My, dzieci z dworca ZOO” książki i jej ekranizacji, dzięki którym Christiane F. stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, bohaterka przedstawia ciąg dalszy swojej historii. Opowiada o nieudanych odwykach, pobytach w areszcie i berlińskim więzieniu, o szczęśliwym czasie w Grecji, o ludziach spotkanych po drodze, o programie metadonowym, do którego została przyjęta, wreszcie o narodzinach syna i macierzyństwie, które odmieniło jej życie.

 

 

John Flanagan: Zwiadowcy – wczesne lata. Księga druga

Warszawa: Jaguar

„Bitwa na wrzosowiskach” to druga część prequela serii „Zwiadowcy”. Osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie, powieść fantasy cieszy się dużą popularnością wśród czytelników. W tym momencie mamy w bibliotece komplet, czyli 14 tomów. 

 

 

Dorota Terakowska: Tam gdzie spadają Anioły

Kraków: Wydawnictwo Literackie

Powieść jest próbą przedstawienia złożonych relacji pomiędzy dobrem i złem, między porządkiem ziemskim i boskim, wiarą a wiedzą, człowieczeństwem a boskością.

 

 

Kevin Gyoerkoe, Pamela Wiegartz: 10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem

Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne

Czy prześladują Cię czarne, mało prawdopodobne scenariusze zdarzeń? Czy obawiasz się, że jeśli coś może się nie udać, to na pewno się nie uda? Czy wciąż myślisz tylko o najgorszym? Jeśli tak, to znaczy, że żyjesz w chronicznym niepokoju. Autorzy są przekonani, że ten trudny do zniesienia stan można zastąpić pozytywnym nastawieniem do świata.

 

 

Mateusz Grzesiak: Ty myśl, inaczej to zrobią za Ciebie

Gliwice: Helion

Ludzie poświęcają więcej czasu na poznanie instrukcji pralki niż własnego mózgu. Umiejętność posługiwania się inteligencją emocjonalną i zarządzania swoim umysłem, wiedza biznesowa pozwalająca robić interesy są pozostawione samopas. Ale odpręż się. Trafiłeś na właściwą lekturę…

 

 

Kevin Hearne: Kroniki Żelaznego Druida. Tom 4. Zbrodnia i Kojot

Poznań: Dom Wydawniczy Rebis

Głównym bohaterem, a zarazem narratorem Kronik Żelaznego Druida, jest eko-druid Atticus. Jak sama nazwa wskazuje, parzy ziółka i szanuje zieleń. Nie wygląda jednak tak typowo jak staruszek Panoramix z filmów i bajek o Asterixie i Obelixie. Atticus  wygląda na dwadzieścia jeden lat i ma słabość do płci pięknej. Jego najwierniejszym przyjacielem jest wilczarz irlandzki – Oberon. Druid podczas swojego 2100-letniego życia przysporzył sobie kilku wrogów.

 

Kevin Hearne: Opowieści Żelaznego Druida. Tarcza Gai

Poznań: Dom Wydawniczy Rebis

Autor wykorzystuje krótszą formę, jaką są opowiadania, aby wypełnić luki między kolejnymi tomami Kronik Żelaznego Druida, zdradzić więcej szczegółów o ich bohaterach, ale przede wszystkim pozwolić Atticusowi posnuć opowieści godne starego druida, w których nie zabraknie egipskich kotów i sarkofagów oraz poszukiwań Graala.

 

Magdalena Grzebałkowska: Beksińscy – portret podwójny

Kraków: „Znak”

To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. To jest książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

Mariusz Szczygieł

 

 

Massimo Banzi: Wprowadzenie do Arduino

Gliwice: Helion

Arduino to otwarta platforma prototypowania elektronicznego, która zawojowała świat projektantów i hobbystów. Niniejsza książka, która stanowi solidne wprowadzenie i została zaktualizowana dla wersji Arduino 1.0, zawiera wiele pomysłów na projekty i pomaga od razu zabrać się do pracy nad nimi. Od przygotowania warsztatu do wykończenia prototypu znajdziemy tu wszystkie potrzebne informacje!

 

 

Ashlee Vance: Elon Musk – biografia twórcy PayPal, Tesli, SpeceX

Kraków: „Znak”

Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto.
Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos.

 

Simran Singh: Rozmowy z Wszechświatem

Rzeszów: „Biały Wiatr”

Posłuchaj, może właśnie w tym momencie Wszechświat mówi do Ciebie. Czy rozumiesz tę wiadomość? Czy potrafisz tak słuchać, aby przyjąć docierające informacje? Jeśli nie nauczysz się języka, którym Życie do Ciebie przemawia, przeoczysz w swoim doświadczeniu wiele inspiracji, wskazówek i piękna.

 

Echo zgasłego świata

Szepty zgładzonych

Kraków: „Insignis”

Seria: Uniwersum Metro 2033

Dwa tomy opowiadań wybranych przez polskich fanów Uniwersum Metro 2033. Wśród autorów znajdziemy między innymi Pawła Majkę, Komodo, Dagmarę Adwentowską i Pawła Jedlińskiego.

 

William Paul Young: Chata

Warszawa: „Nowa Proza”

W świecie, w którym religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak niewysłowionego bólu?” Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Wasi być może odmienią tak, jak jego. Będziecie chcieli, aby wszyscy przeczytali tę książkę.

 

Andriej Diakow: W mrok

Kraków: Insignis, 2012
Seria: Uniwersum Metro 2033


Na oczach załogi Babla, pływającej platformy wiertniczej, mieszkańcy Moszcznego giną w ogniu eksplozji nuklearnej. Kto i dlaczego podniósł rękę na pokojową społeczność wyspy, niwecząc nadzieje na lepszą przyszłość dla garstki ocalałych z Katastrofy? Podejrzenie pada na mieszkańców petersburskiego metra, którzy otrzymują ultimatum: w ciągu tygodnia muszą ustalić winnych. Inaczej wszyscy podzielą los unicestwionej wyspy… Śledztwo spoczywa na barkach stalkera Tarana. Sytuację komplikuje niespodziewane zniknięcie Gleba, jego przybranego syna. Mnożą się pytania, a droga do prawdy jest trudna. Odpowiedzi są bowiem ukryte w mroku – na samym dnie ludzkiej duszy.

 

 

Robert J. Szmidt: Otchłań

Kraków: Insignis, 2012

Seria: Uniwersum Metro 2033

 

Wrocław 20 lat po wojnie nuklearnej. Z niemal siedmiuset tysięcy wrocławian przetrwała ledwie garstka w ciągnących się pod miastem kanałach. Tworzą oni niewielkie zamknięte społeczności, zwane enklawami. Mimo upływu lat powierzchnia wciąż nie nadaje się do ponownego zasiedlenia. Promieniowanie jest tam wciąż zbyt silne, a co gorsza, zmutowane rośliny i zwierzęta stworzyły w ruinach nowy, wyjątkowo nieprzyjazny człowiekowi ekosystem. 

W takim świecie przyszło żyć Nauczycielowi, ostatniemu z Pamiętających, którym dane było urodzić się przed wojną i „pamiętać” świat sprzed zagłady. Chcąc chronić niepełnosprawnego syna próbuje dotrzeć do podziemi Fallusa, jak powszechnie nazywa się ruiny dawnego wieżowca Sky Tower, gdzie mieści się ponoć najbardziej stabilna enklawa. Droga nie będzie jednak prosta i łatwa, a Nauczyciel trafi do miejsc, których istnienia nie podejrzewał w najgorszych koszmarach.

 

Świetłana Aleksijewicz: Cynkowi chłopcy

Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2015

 

Oddziały radzieckie przez dziesięć lat „udzielały narodowi afgańskiemu braterskiej pomocy”. Od 1979 do 1989 roku życie straciło co najmniej kilkaset tysięcy Afgańczyków, a kilkadziesiąt tysięcy radzieckich żołnierzy poniosło śmierć lub zostało rannych. Wyjeżdżali, by zostać bohaterami. Do kraju wracali jako bankruci – bez nóg, bez rąk, bez złudzeń, z koszmarami, które miały ich nigdy nie opuścić. Niektórzy wracali w cynkowych trumnach.

Z opowieści weteranów, pielęgniarek, prostytutek, matek i żon „afgańców” wyłania się wstrząsający obraz niepotrzebnej wojny; wśród zapierających dech w piersiach afgańskich krajobrazów rozgrywają się ludzkie dramaty, a odwaga i braterstwo przeplatają się z niegodziwością i okrucieństwem. „W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – pisze Aleksijewicz – zmniejszam historię do wymiarów człowieka”.

Po publikacji książki Swietłana Aleksijewicz została pozwana o znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących z Afganistanie.

 

Jacek Dukaj: W kraju niewiernych

Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2014

 

Zaczyna się mocno – od Żelaznego Generała, Rajmunda Żarnego z Warzhadów. Potem spotykamy Zjadacza Krwi, zapadamy się w mroki wirtualnego Irrehaare, obserwujemy tajemniczego Muchobójcę, widzimy świat równoległy, w którym Chrystus nie umarł, przeżywamy mistyczne uniesienie w Katedrze, by doznać objawienia podobnego do tego z Medjugorie i w końcu stanąć twarzą w twarz z teologicznym problemem istnienia duszy u obcych.

 

W tym obszernym tomie opowiadań znalazła się m.in. Katedra – opowieść, która zainspirowała Tomasza Bagińskiego i stała się podstawą kilkuminutowej animacji nominowanej do Oscara.

 

Zygmunt Miłoszewski: Uwikłanie

Warszawa: Wydawnictwo W. A. B.

 

Teodora Szackiego, warszawskiego prokuratora, łatwo rozpoznać na miejscu zbrodni. Wysoki, szczupły, w nienagannie skrojonym garniturze, o młodej twarzy, z którą kontrastują zupełnie siwe włosy.

W klasztorze, w centrum Warszawy, ginie jeden z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej. Szackiemu trudno uwierzyć w oficjalną wersję, czyli przypadkowe zabójstwo w czasie włamania. Każde przesłuchanie dostarcza informacji jeszcze bardziej wikłających sprawę.  Prokurator ma nadzieję, że dokładne zbadanie przeszłości denata pozwoli wykryć przyczynę zabójstwa. Są jednak tajemnice, których nie odkrywa się bezkarnie, tajemnice strzeżone przez siły potężniejsze niż rodzina.

 

 

Zygmunt Miłoszewski: Ziarno prawdy

Warszawa: Wydawnictwo W. A. B.

 

Druga część bestsellerowej trylogii o prokuratorze Szackim. Wiosna 2009 roku, rozczarowany prokurator żegna się z Warszawą i przenosi się do Sandomierza.

Tam spada na niego śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa cenionej działaczki społecznej. Szacki musi zmierzyć się ze ścianą milczenia i medialną gorączką. I z historią, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej…

 

Zygmunt Miłoszewski: Gniew

Warszawa: Wydawnictwo W. A. B.

 

25 listopada 2013 prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło poniemieckiego szpitala miejskiego. W czasie robót drogowych odnaleziono tam stary szkielet. Szacki bezrefleksyjnie „odfajkowuje Niemca”, jak się tutaj nazywa wojenne szczątki, i każe przekazać je uczelni medycznej, gdzie wiecznie brakuje eksponatów do celów dydaktycznych. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem najtrudniejszej sprawy w jego prokuratorskiej karierze. Sprawy, która pozbawi go prawniczego dystansu, zmusi do wyborów ostatecznych i okaże się ostatnim dochodzeniem prokuratora Teodora Szackiego.

 

Zygmunt Miłoszewski: Bezcenny 

Warszawa: Wydawnictwo W. A. B.

 

1945. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.

1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje "Portretu Młodzieńca" Rafaela, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej.

Współcześnie. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież.


"Bezcenny" to thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.
"Bezcenny" to błyskotliwa opowieść o genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji.

 

 

 

Jacek Dukaj: Czarne oceany

Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2015

 

Rzecz dzieje się z Stanach w kręgach kompleksu wojskowo-przemysłowego. Trzonem armii są wojska ekonomiczne, chroniące gospodarkę przed wrogimi wpływami. Establishment oddzielił się biologicznie i społecznie od nieprzekształconego genetycznie plebsu. Większość funkcji państwa podległa prywatyzacji.

            W tym świecie jak ryba w wodzie czuje się Nicholas Hunt, polityk i lobbysta.

Jacek Dukaj pokazuje – z sukcesem – świat nieliniowy, świat, gdzie ważna nie jest zmiana, ale matematyczna pochodna zmiany: przyspieszenie zmian.

Janusz A. Urbanowicz

 

Świat „Czarnych oceanów” jest światem, w którym nikt z nas nie chciałby się chyba znaleźć, ale jednocześnie do niego szybko zdążamy.

Wojciech Orliński

 

Andrzej Pilipiuk: Czarownik Iwanow

Lublin: Fabryka Słów, 2014

 

Jakub Wędrowycz jest jedną z najlepiej wykrojonych postaci polskiej fantasy. Opowiadania o wiejskim egzorcyście łączą wisielczy humor z nader precyzyjną obserwacją obyczajową. Ta ostatnia sprawia, że wszelkie potwory, demony i wampiry trapiące Jakuba Wędrowycza, są znacznie mniej przerażające niż podejrzenie, które ogarnia w pewnym momencie czytelnika - mianowicie, iż ów wiejski pejzaż krainy Wędrowycza nie jest jedynie fantazją.

 Anna Brzezińska


Jakub Wędrowycz Pilipiuka jest jedną z najbardziej barwnych, oryginalnych, żywych i zapadających w pamięć postaci polskiej fantastyki, porównywalny bodaj tylko z Geraltem Sapkowskiego".

 

 Jacek Dukaj

Andrzej Pilipiuk: Sowie Zwierciadło

Lublin: Fabryka Słów, 2015

Cykl: Oko Jelenia

 

Staszek, rzucony do października 1864 roku, próbuje odmienić wyrok bezlitosnego losu i uratować swoją dziewczynę. Nie wie, że usieczenie szablą ośmiu uzbrojonych Rosjan to dopiero początek kłopotów. Szlak szaleńczych przygód wiedzie go z folwarku pod Rejowcem przez zasobne polskie dwory, lasy, wsie, folwarki, strychy czynszowych kamienic, wąskie zaułki Lublina, jarmarki, salony dam, dwory, łaźnie i wychodki. Poznamy kilka zapomnianych obyczajów naszych przodków. Zajrzymy im w garnki i przez okno. A na zakończenie: drakońskie kary dla złoczyńców, kuriozalne nagrody dla bohaterów pozytywnych – słowem: happy end – oczywiście tylko dla tych, którzy jakimś cudem go dożyją.

           

Stephen King: Pan Mercedes

Warszawa: Wydawnictwo Albatros, 2014

 

Brady Hartsfield poczuł się wspaniale, kiedy pod kołami prowadzonego przez niego ginęli ludzie. Teraz chce przeżyć coś podobnego, tyle, że jeszcze bardziej spektakularnego. Jeżeli jego plan powiedzie się, zginą setki, a może nawet tysiące ludzi.

            Tylko emerytowany policjant Bill Hodges wraz z dwójką sprzymierzeńców może powstrzymać szalonego, ale piekielnie i inteligentnego zabójcę. Najpierw jednak musi odkryć, kim jest pan Mercedes i odnaleźć go.

            „Pan Mercedes” to debiut Stephena Kinga w gatunku powieści detektywistycznej.

 

Stephen King: Podpalaczka

Warszawa: Wydawnictwo Albatros, 2013

 

Charlie McGee jest dzieckiem wyjątkowym, obdarzonym nadludzkim darem, zdolnością pirokinezy: potrafi siłą woli zdalnie rozniecić ogień. Rodzice dziewczynki uczestniczyli kiedyś w tajemniczym eksperymencie sponsorowanym przez tajną amerykańską agencję rządową, przybudówkę CIA zwaną Sklepikiem. Pozwalając sobie wstrzyknąć Próbę Sześć – rzekomo nieszkodliwą substancję halucynogenną, w rzeczywistości niebezpieczny środek chemiczny powodujący trwałe zmiany w przysadce mózgowej i chromosomach – zostali nieświadomie wyposażeni w niezwykle talenty, obejmujące telekinezę, hipnozę i telepatię. Daleko idące skutki eksperymentu kładą się cieniem na życiu poddanej nieustannej obserwacji rodziny McGee, zmieniając w koszmar.

 

Stephen King: Lśnienie

Warszawa: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

Powieść uważana przez wielu czytelników za horror wszech czasów. Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, otrzymuję pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Overlook. Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance'ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Sytuacja staje się coraz bardziej groźna, aż pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować...

 

Andrzej Ziemiański: Achaja. T. 1

Lublin: Fabryka Słów, 2012

 

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. 
Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.

 

Andrzej Ziemiański: Achaja. T. 2

Lublin: Fabryka Słów, 2011

 

Achaja była kiedyś księżniczką potężnego Królestwa Troy. Zdążyła jednak już o tym zapomnieć... Ucieka. Z piętnem niewolnicy i tatuażem dziewki z domu publicznego... Czy istnieje na świecie miejsce, gdzie będzie mogła normalnie żyć?

 

Andrzej Ziemiański: Achaja. T. 3

Lublin: Fabryka Słów, 2012

 

Cesarstwo Luan atakowane jest przez królestwo Troy i armię niewielkiego Arkach. Wydawałoby się, że z oddziałami tego ostatniego rozprawi się bardzo szybko. Nikt w Luan nie sądzi, że cokolwiek może zachwiać potęgą Tradycji i Zakonu. Nikt oprócz tych, którzy już przeszli na stronę Biafry i Zaana… Achaja sądzi, że odnalazła swoje miejsce. Ale Biafra ma wobec niej inne plany: jej ręka, ręka księżniczki Arkach i Troy, stanie się kartą przetargową w politycznej grze z Zakonem, cesarstwem i księciem Orionem.
Stary świat legł w gruzach. Jaki będzie nowy?

 

Paweł Majka: Dzielnica obiecana

Kraków: Wydawnictwo Insignis, 2014

Seria: Uniwersum Metro 2033

 

Dwie dekady po Pożodze, globalnej zagładzie atomowej. Gatunek homo sapiens na powrót został sprowadzony do roli jednego z konkurentów w grze o przetrwanie. Zmieniło się wszystko. Tylko ludzie pozostali tacy, jak dawniej.

Nowa Huta. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw robotnicze miasto. XVIII dzielnica Krakowa. To tu, w podziemnych schronach, mieszkają ci, którzy przetrwali nuklearną apokalipsę. Każdy dzień oznacza dla nich walkę, każdy miesiąc przynosi nowe zagrożenia. Wśród strzępów cywilizacji przeżycie kolejnego roku zakrawa na cud.

Zdradzeni i zmuszeni do ucieczki mieszkańcy Nowej Huty wyruszają na poszukiwanie mitycznego raju – Kombinatu. Nie wiedzą jeszcze, że z niedostępnego dla nich centrum Krakowa nadciąga przerażająca horda, która odmieni znany im świat.
Jednak to śmiertelne niebezpieczeństwo okaże się tylko tłem dla piekła, które ludzie niezmiennie gotują sobie sami nawzajem.

 

Suren Cormudian: Dziedzictwo przodków

Kraków: Wydawnictwo Insignis, 2014
Seria: Uniwersum Metro 2033

 

Tym razem czytelnicy przeniosą się do miasta-twierdzy Königsberg. Przedsionka Berlina. To ostatni przyczółek, po zdobyciu którego upadek Trzeciej Rzeszy stał się nieuchronny. Tę niegdyś niemiecką ziemię podczas II wojny światowej obficie zrosiła krew radzieckiego żołnierza. Ale nawet teraz, kiedy przebrzmiały już echa ostatniej globalnej wojny, która zapędziła resztki ludzkości pod ziemię, są tacy, którym nie daje spokoju straszne dziedzictwo przodków. I w imię tego dziedzictwa są gotowi zabijać. Zabijać i umierać.

 

George R.R. Martin: Gra o tron

Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam.
Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.

 

George R.R. Martin: Starcie królów

Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Żelazny Tron jednoczył Zachodnie Królestwa aż do śmierci króla Roberta. Wdowa jednak zdradziła królewskie ideały, bracia wszczęli wojnę, a Sansa została narzeczoną mordercy ojca, który teraz okrzyknął się królem. Zresztą w każdym z królestw, od Smoczej Wyspy po Koniec Burzy, dawni wasale Żelaznego Tronu ogłaszają się królami. Pewnego dnia z Cytadeli przylatuje biały kruk, przynosząc zapowiedź końca lata, jakie pamiętali żyjący ludzie. Najgroźniejszym wrogiem dla wszystkich bez wyjątku może okazać się nadciągająca zima...

Wspaniała epopeja George'a R.R. Martina jest opowieścią pełną intryg, zdrad i politycznych rozgrywek o niezwykłej sile oddziaływania.

 

George R.R. Martin: Nawałnica mieczy

Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Siedem królestw rozdarła krwawa wojna, a zima zbliża się niczym rozwścieczona bestia. Ludzie z Nocnej Straży przygotowują się na spotkanie z wielkim chłodem i żywymi trupami, które mu towarzyszą. Do inwazji na północ, której świeżo wykutą koronę nosi Robb Stark, szykuje się jednak horda głodnych, dzikich ludzi władających magią nawiedzanego pustkowia. Siostry Robba zaginęły, nie żyją albo w każdej chwili mogą zginąć na rozkaz króla Joffreya z rodu Lannisterów. A za morzem ostatnia z Targaryenów wychowuje smoki, które wykluły się na pogrzebowym stosie jej męża, gotowa pomścić śmierć ojca, ostatniego ze smoczych królów zasiadających na Żelaznym Tronie.

 

 

George R.R. Martin: Uczta dla wron

Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Po śmierci króla-potwora, Joffreya, Cersei przejęła władzę w Królewskiej Przystani. Śmierć Robba Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie. Jednakże, jak po każdym wielkim konflikcie, wkrótce zaczynają się zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy niebawem również rozstaną się z życiem. W Siedmiu Królestwach ludzkie wrony zgromadziły się na bankiet z popiołów... To czas, gdy mądrzy i ambitni, podstępni i silni, zdobędą umiejętności, siłę i magiczne talenty potrzebne, by przeżyć straszliwy okres, jaki ich oczekuje. Czas, w którym szlachetnie urodzeni i prości ludzie, żołnierze i czarodzieje, skrytobójcy i mędrcy muszą połączyć siły, ponieważ na uczcie dla wron jest wielu gości, ale tylko nieliczni ujdą z niej z życiem...

 

George R.R. Martin: Taniec ze smokami

Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna …
Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć…Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu...
Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem...W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców...

 

Joanna Bator: Japoński wachlarz: powroty

Warszawa: Wydawnictwo W. A. B.

Jeden z cudownych i niespodziewanych kaprysów losu sprawił, że spędziłam dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Podobnie jak poszukiwacz złota w kopalni, tak antropolog w kulturze takiej jak japońska nie powstrzyma się przed drążeniem tematów, które każdego dnia olśniewają go bogactwem nowych możliwości. Pisanie, cowieczorne próby przyszpilenia tego, co wydarzyło się za dnia, mozolna translacja tekstu ulicy, stały się rutyną mojego japońskiego życia. Dzień po dniu przez dwa lata te "zeszyty spod poduszki" nawarstwiały się w osobisty tekst dokumentujący doświadczenie spotkania z inną kulturą. Zachwyty i pytania skłaniały mnie do szukania odpowiednich książek, a te pociągały za sobą nowe zachwyty i pytania, kolejne spacery, kolejne książki.

Tak powstała "moja Japonia", zestaw widoków z Krainy Kwitnącej Wiśni, które składają się na „Japoński wachlarz” – wyjaśnia autorka.

 

Joanna Bator: Rekin z parku Yoyogi

Warszawa: Wydawnictwo W. A. B.

Joanna Bator wraca do Japonii – kraju, który od zawsze ją fascynował. W „Rekinie z parku Yoyogi” zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych. Wraz z nią wkraczamy do lasu samobójców w Aokigaharze, wyprawiamy się do opuszczonego miasteczka nichitsu – ulubionego celu eksploratorów ruin i wdzieramy się do otaku – zamkniętych w sobie miłośników japońskiej popkultury. Joanna Bator odwiedza parki, kaplice, herbaciarnie, prawdziwym tematem jej książki zawsze są jednak ludzie – mieszkańcy Japonii z ich umiejętnością kontemplacji świata, wyjątkowo chłonną i twórczą kulturą oraz siłą, która pozwala im się podnieść nawet po dramatycznych wydarzeniach i katastrofach.

 

Wiktor Hagen: Dzień Zwycięstwa

Warszawa: Wydawnictwo W. A. B., 2012

Zdarza się dzień, gdy nic nie idzie tak, jak iść powinno. W tym dniu zaplanowano wspaniałe pokazy, niezwykłe widowiska i tysiące atrakcji. W tym dniu widzowie mieli szanse spotkać się ze sztuką, zobaczyć rzeczy, których nie widzi się na co dzień, odpocząć na świeżym powietrzu i obejrzeć pokaz fajerwerków. Ten dzień zakończył się inaczej, niż przewidywano. W zamkniętym pokoju odkryto zwłoki starego..

 

Marta Guzowska: Ofiara Polikseny

Warszawa: Wydawnictwo W. A. B., 2012

Praca archeologa jeszcze nigdy nie była tak niebezpieczna. Przekonują się o tym Pola Mor i jej ekipa podczas wykopalisk w starożytnej Troi. Kłopoty zaczynają się tuż po odkryciu tajemniczego szkieletu, najprawdopodobniej szczątków mitycznej Polikseny. Naukowcy nie zdążą nacieszyć się sensacyjnym znaleziskiem, gdyż Mario Ybl, antropolog z ich zespołu, natrafia na inne zwłoki, tym razem... współczesne. Jak to możliwe, ze grecka mitologia nieoczekiwanie staje się rzeczywistością? Czy ktoś z naukowców jest zarazem wyrafinowanym mordercą? Upał, trupy i sporo humoru – „Ofiara Polikseny” to wciągający kryminał archeologiczny. Powieść Ofiara Polikseny otrzymała nagrodę Wielkiego Kalibru w 2013 roku.

 

Taras Prochaśko: W gazetach tego nie napiszą

Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2014

Ukraina widziana oczami Prochaśki to kraina zamknięta masywem Karpat, której granice i reżimy zmieniają się z zawrotną częstotliwością. To łamigłówka, układanka państw, frontów, języków, niespokojna krzywa okupacji, wyzwolenia i zniewolenia. To także fenomen botaniczny, bo na łące „zielonej Ukrainy” gnieździ się kilkadziesiąt zupełnie odmiennych gatunków ludzkich. I noc na połoninie, kiedy wydaje się, że przegrzany zapach traw bierze się prosto z gwiazd, i kult śmiecenia zakrawający na pasję demiurga. To prywatne lekcje z ukrainoznawstwa w wydaniu znakomitego pisarza, dziennikarza i botanika.

 

Karol Modzelewski: Zajeździmy kobyłę historii: wyznania poobijanego jeźdźca

Warszawa: Wydawnictwo Iskry, 2013

W tej książce Karol Modzelewski, wybitny historyk, a w czasach PRL współautor – z Jackiem Kuroniem – „Listu otwartego do partii”, jeden z duchowych przywódców buntu młodzieży w marcu 1968 r.  i jeden z ojców-założycieli pierwszej „Solidarności” (1980-1981), rachuje się z politycznymi doświadczeniami własnego życia, ale także z doświadczeniami swojego pokolenia i środowiska. Autobiograficzna perspektywa nadaje refleksjom autora ton osobisty, dzięki temu otrzymujemy żywy i oryginalny obraz najnowszej historii Polski.

 

Wojciech Tochaman: Bóg zapłać

Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2010

„Bóg zapłać” to kolekcja znanych reportaży Wojciecha Tochmana w nowym układzie, tworzącym klarowna spójną całość. Czas stał się ich sprzymierzeńcem, a zmieniony kontekst społeczny zaskakująco uwypuklił opisywane zjawiska. „Bóg zapłać” to nie tylko złożony obraz polskiej religijności, ale przede wszystkim sonda zapuszczona w głąb naszej mentalności. Elementarny odruch solidarności i współczucia stanowi zaczyn i sens tych reportaży.

 

Henning Mankell: Morderca bez twarzy. Wyd. 5

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.

Kto był w stanie okrutnie zabić parę starych rolników w szwedzkiej wiosce, a potem pójść do stajni, aby nakarmić ich konia? Umierająca kobieta zdążyła wyszeptać tylko jedno słowo: „zagraniczny”. Komisarz Wallander poświęciłby się sprawie bez reszty, gdyby nie kryzys wieku średniego i odejście żony. Czy komisarzowi wystarczy energii, by zanurzyć się w ksenofobicznym piekle i wyjaśnić zagadkę zbrodni?

„Morderca bez twarzy” to pierwszy kryminał Henninga Mankella o Kurcie Wallanderze, komisarzu szwedzkiej policji.

 

Henning Mankell: Morderca bez twarzy

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.

Kurt Wallander kończy 55 lat, przenosi się pod Ystad i sprawia sobie psa, o czym zawsze marzył. Lata płyną, komisarz starzeje się i skłonny jest podsumowywać swoje życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że niedługo zostanie dziadkiem. Ojcem dziecka i przyszłym mężem Lindy jest Hans, syn Håkana von Enke, emerytowanego kapitana szwedzkiej marynarki wojennej. Na przyjęciu z okazji 75. urodzin Håkana Wallander poznaje historię z 1980 roku, kiedy na szwedzkie wody terytorialne wtargnęła obca łódź podwodna. Okrętu nie udało się wtedy zidentyfikować. Dwa lata później, kiedy sytuacja się powtórzyła i szwedzkie dowództwo podjęło decyzję o ataku, von Enke niespodziewanie otrzymał rozkaz, by pozwolić nieznanej jednostce odpłynąć. Przez resztę życia kapitan usiłował się dowiedzieć, do jakiego państwa należał okręt i co znajdowało się na jego pokładzie. Jest już bliski rozwiązania zagadki, gdy pewnego dnia... znika. Kurt Wallander rozpoczyna śledztwo.

 

Andrzej Sapkowski: Sezon burz

Warszawa: Wydawnictwo SuperNowa, 2013

Oto nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. W powieści pojawiają się osoby doskonale czytelnikom znane, jak wierny druh Geralta – bard i poeta Jaskier – oraz jego ukochana, zwodnicza czarodziejka Yennefer, ale na scenę wkraczają też dosłownie i w przenośni postaci z zupełnie innych bajek. Ludzie, nieludzie i magiczną sztuką wyhodowane bestie. Opowieść zaczyna się wedle reguł gatunku: od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie. Wiedźmin stacza morderczą walkę z drapieżnikiem, który żyje tylko po to, żeby zabijać, wdaje się w bójkę z rosłymi, niezbyt sympatycznymi strażniczkami miejskimi, staje przed sądem, traci swe słynne miecze i przeżywa burzliwy romans z rudowłosą pięknością.
 „Sezon burz” to w wiedźmińskiej historii rzecz osobna, nie prapoczątek i nie kontynuacja. 

 

Joanna Bator: Piaskowa Góra. Wyd. 2

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.,2013

Początek lat 70. poprzedniego wieku. Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z wioski pod Skierniewicami i prosto z oblodzonych schodów dworca wpada w ramiona nadgórnika Stefana Chmury, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tej chwili jej życie toczy się na tle wałbrzyskiego krajobrazu. Dziewczyna idzie ze Stefanem do ołtarza ubrana w suknię z poniemieckiej firany. Wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze, gdzie zawsze wieje wiatr. W końcu rodzi bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, Dominikę - niepodobną do nikogo z rodziny. Historie opowiadane przez Bator zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Historia kilkudziesięciu lat. Powieść Bator imponuje celnością obserwacji i epickim rozmachem. Widok na Polskę z Piaskowej Góry to spojrzenie w samo sedno tego, kim jesteśmy.

 

Joanna Bator: Chmurdalia. Wyd. 2

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2013

„Chmurdalia”, nowa powieść Joanny Bator, to kontynuacja znakomitej Piaskowej Góry.
Po nieudanej ucieczce z Wałbrzycha, zakończonej wypadkiem samochodowym, dziewiętnastoletnia Dominika Chmura budzi się w monachijskim szpitalu. Miesiące rehabilitacji przywracają jej zdrowie, ale nie spokój ducha. Zamiast wrócić do bloku na Piaskowej Górze, rusza w podróż, co kilka miesięcy zmieniając pracę i miejsce zamieszkania - Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Anglia. Coraz bardziej oddala się od domu i przybliża do Chmurdalii, krainy, w której spełnia się marzenie o idealnej wspólnocie.
Losy Dominiki przeplatają się w powieści z losami całej galerii postaci, głównie kobiecych, jak choćby czarnoskóra Sara Jackson, potomkini tzw. Hotentockiej Wenus, pokazywanej w gabinetach osobliwości w XIX wieku w Londynie i Paryżu. Bogactwo wątków „Chmurdalii” jest imponujące, jednak historie bohaterów łączą się ze sobą za sprawą przedmiotu przechodzącego z rąk do rąk - autentycznego nocnika Napoleona.

 

 

Andrzej Jaskulski: AutoCAD 2013/LT2013?WS+: kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D - wersja polska i angielska

Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN: 2012

 

Książka zawiera materiał pozwalający czytelnikowi samodzielnie projektować bez konieczności dodatkowego szkolenia. Jej zakres jest zgodny z najnowszymi programami kursów i egzaminów certyfikacyjnych autoryzowanych przez producenta programu AutoCAD – firmę Autodesk. Czytelnik znajdzie tu starannie przemyślane ćwiczenia, oparte na wieloletnim doświadczeniu autora. Integralną częścią książki są przykłady i zadania, które można nieodpłatnie pobrać ze strony internetowej wydawnictwa www.pwn.plOmówione zostały także techniki pracy za pomocą najnowszych wersji AutoCAD WS dla urządzeń przenośnych: iPad, iPhone, smartfony z systemem operacyjnym Android.

 

Andrzej Pikoń: AutoCAD 2011: pierwsze kroki

Gliwice: Wydawnictwo Helion, 2011

 

AutoCAD od lat wyznacza standardy w dziedzinie oprogramowania CAD, a książka Andrzeja Pikonia stanowi pierwszą pozycję, po którą powinien sięgnąć każdy początkujący użytkownik środowiska firmy Autodesk. Znajdzie w niej wszystko, co niezbędne, aby szybko i bezboleśnie rozpocząć własną przygodę z najpopularniejszym programem CAD na świecie oraz gruntownie poznać podstawy programu. To z kolei da mu szansę na dołączenie do grupy specjalistów najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Jak każdą wielką przygodę, również tę trzeba jednak zaczynać z głową i odpowiednim przewodnikiem. Ogrom możliwości systemu AutoCAD może bowiem oszołomić niejedną osobę, a pokusa skorzystania z łatwych skrótów bywa przyczyną utrwalania złych nawyków. Książka „AutoCAD 2011: pierwsze kroki” wprowadzi początkującego użytkownika w arkana sztuki projektowania wspomaganego komputerowo i przedstawi najważniejsze zagadnienia w zrozumiały oraz klarowny sposób.

 

Marcin Nowakowski: Pico Blaze: mikroprocesor w FPGA

Legionowo: Wydawnictwo BTC, 2010

 

Książka jest przeznaczona dla studentów wyższych uczelni technicznych, konstruktorów urządzeń elektronicznych chcących poznać nowoczesne technologie projektowania i implementacji projektów cyfrowych, a także wszystkich elektroników chcących poszerzyć swoją wiedzę o zagadnienia ocierające się o awangardę współczesnej elektroniki.

Czytelnicy dowiedzą się z książki w jaki sposób można implementować IP core’y  w układach FPGA, jak przygotować programy dla mikroprocesora zaimplementowanego w FPGA, jak stymulować i testować jego działanie, jak konfigurować FPGA i jak optymalizować projekty implementowane w tych układach.

 

Krzysztof Górski: 20 prostych projektów dla elektroników

Warszawa: Wydawnictwo BTC, 2008

 

Książka zawiera podstawowe informacje dla początkujących elektroników, którzy zamierzają rozpocząć samodzielne eksperymenty praktyczne. Skróconą do niezbędnego minimum część teoretyczną uzupełnia 20 prostych projektów, które mogą znaleźć zastosowanie zarówno w domowym laboratorium elektronicznym, jak i w codziennym życiu. Zamieszczone w książce wzory płytek drukowanych ułatwią samodzielne powielanie projektów w warunkach domowych.

 

Henryk Wieczorek: Eagle: pierwsze kroki

Warszawa: Wydawnictwo BTC, 2007

 

Eagle jest jednym z najpopularniejszych na świecie zintegrowanych pakietów do projektowania płytek drukowanych. Jego popularność wywodzi się między innymi z dostępności bezpłatnej wersji, charakteryzującej się dużymi walorami i możliwościami użytkowymi, niewielkimi wymaganiami w stosunku do komputera i łatwej do przyswojenia obsłudze. Jest to także jeden z niewielu programów ZAD/EDA dla elektroników dostępny w wersji dla systemu Linux. Książka jest pierwszym w języku polskim kompletnym podręcznikiem, w którym przedstawiono tajniki obsługi Eagle’a.

 

 

Polska: skarby architektury

Warszawa: Wydawnictwo SBM Sp. z o. o., 2012

 

Historia Polski liczy ponad tysiąc lat. Świadkami tych długich i burzliwych dziejów są budowle powstałe na przestrzeni wieków, które do dziś świadczą o często gwałtownych decyzjach władców, fanaberiach architektury czy po prostu potrzebach społeczeństwa. Osada w Biskupinie, zamek na Wawelu, Ostrów Tumski we Wrocławiu, poznański ratusz to tylko niektóre  z wielu miejsc skrywających niesamowite historie i prezentujące szczególny zamysł konstruktorski. Polskie zabudowania wyrażają niemal wszystkie style architektoniczne i na każdym kroku zaskakują różnorodnością. Ponad sto obiektów przedstawionych w książce przybliży czytelnikowi klimat dawnych czasów. Warto posłuchać fascynującej opowieści o dziejach każdego z nich i odbyć niezwykłą podróż w czasie.

 

Skarby kultury UNESCO

Bielsko-Biała: Wydawnictwo Dragon Sp. z o. o., 2012

 

Jednym z głównych zadań UNESCO jest ochrona światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. W tym celu ustanowiono specjalną listę, na którą wpisywane są obiekty o unikatowym charakterze kulturowym bądź przyrodniczym. Obecnie znajduje się na niej 936 obiektów, w tym 725 kulturalnych, 183 przyrodnicze i 28 mieszanych, w 153 krajach. Warunkiem wpisania na listę jest spełnienie co najmniej jednego kryterium stanowiącego o wyjątkowości. Brane są pod uwagę przede wszystkim: autentyczność, reprezentatywność i uniwersalny charakter. Lista jest cały czas rozszerzana o nowe miejsca.

 

Beata Jankowiak-Konik: Wielkie kolekcje

Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal Sp. z o. o., 2009

 

Rzecz o poszukiwaniu i utrwalaniu piękna. Autorka opisuje skarby kultury i sztuki, artystów, kolekcjonerów i koneserów. Przedstawia dzieła, które kształtowały kanony estetyczne. Inspiruje wyprawy do najciekawszych muzeów i galerii świata. Spośród polskich muzeów autorka proponuje Muzeum Czartoryskich w Krakowie i Muzeum Plakatu w Wilanowie.

 

Stanisław Mazuś: Z paletą przez życie

Tychy: Muzeum Miejskie w Tychach, 2010

 

W 2010 r. Stanisław Mazuś ukończył 70 lat. Uhonorowaniem tego szacownego jubileuszu była obszerna wystawa jego dorobku, obejmująca ponad 50 lat pracy twórczej artysty – od 1957 do 2010 roku, prezentowana w muzeum w Tychach, w mieście, do którego przyjechał z Warszawy w 1968 roku i w którym osiadł na stałe. Stanisław Mazuś jest jednym z najbardziej znanych i popularnych artystów malarzy w Polsce.

Artysta o swojej twórczości:

·        Krajobrazy powstały z bezpośredniego zachwytu naturą – są moim hołdem dla Boskiego Piękna.

·        Martwe natury – szklanice, gary, kopry, porozrzucane kwiaty, cebule i czosnek są pretekstem do smakowania koloru, różnorodności oraz kreacji nastrojów.

·        W portretach wnikam w Piękno, które każdy człowiek nosi w sobie. Jak spowiednik prowokuję portretowanego do otwarcia swej duszy, do zwierzeń, aby spod maski codzienności zobaczyć prawdziwe oblicze.

 

Eryk Pudełko: 50-lecie pracy artystycznej 1961 – 2011

Tychy: Teatr Mały, 2011

 

Eryk Pudełko jest malarzem i grafikiem. Zajmuje się także projektowaniem graficznym i wystawiennictwem. Ważne w dorobku artystycznym i realizacjach plastycznych artysty zajmują polichromie, witraże, a także projekty ołtarzy w kościołach w wielu miastach Polski (m. in. Tychach, Mysłowicach, Bytomiu). W latach 60-tych zamieszkał w Tychach, wystawa jubileuszowa odbyła się w Galerii „Obok” Teatru Małego.

Eryk Pudełko należy do wielkiej, licznej i obecnej w każdym pokoleniu – a więc chyba nieśmiertelnej rodziny malarzy patrzących na świat z zadumą uczonego i zachwytem dziecka. To oni przekonują nas, że świat jest piękny. A czynią to tak łagodnie i stanowczo, że wśród odbiorców sztuki nie ma niedowiarków.

 

Joanna Bator: Ciemno, prawie noc

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2013

 

Wraz z bohaterką powieści, reporterką o nazwisku Tabor (będącym anagramem nazwiska autorki), piętrowym pociągiem osobowym wjeżdżamy "do krainy, gdzie noce są czarniejsze, zima przychodzi już w listopadzie", a "lodowaty deszcz pada z taką zaciekłością, że wydaje się nierealny niczym filmowa scenografia".

W rodzinnych stronach bohaterka rozwiązuje kryminalną zagadkę zaginięć kilkuletnich dzieci. Równie ponure tajemnice skrywa przeszłość jej rodziny. Realny Wałbrzych zostaje przemieniony w miasto nocne, labiryntowe, w dużej mierze podziemne. Wyparta przeszłość niemal dosłownie dąży do wydostania się na powierzchnię. A jednocześnie w mieście trwa mesjanistyczno-narodowe szaleństwo. W roli niemego świadka - górujący nad Wałbrzychem zamek Książ, w którym zgodnie z legendą ukryty został skarb Hitlera. Przyjemność, jaką autorka czerpie z układania puzzli tej wielowątkowej historii, natychmiast udziela się czytelnikowi.

 

 

 

Alice Munro: Miłość dobrej kobiety

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2013

 

Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla to autorka, uprawiająca właściwie tylko jeden gatunek literacki, czyli opowiadania. Język jej opowiadań jest bardzo oszczędny, nie ma tam wielu ozdobników czy fajerwerków językowych, ale za tym mimo wszystko kryje się - i to jest wielki dar Munro - jakaś głębia i niezwykłe napięcie między bohaterami tych z pozoru prostych opowiadań. Trzeba mieć jednak wielki talent, aby w tak krótkiej formie zmieścić swoje myśli, świat przedstawiony, postaci bohaterów. Alice Munro robi to w sposób naprawdę mistrzowski.

 

 

Michał Heller: Logos Wszechświata: zarys filozofii przyrody

Kraków: Wydawnictwo Znak, 2013

 

Logos Wszechświata to przystępny podręcznik filozofii przyrody autorstwa autorytetu, którego przedstawiać nie trzeba. Zawiera przegląd najważniejszych systemów przyrodniczych w dziejach europejskiego myślenia, od Platońskiej kosmologii do koncepcji Otwartego Wszechświata Karla R. Poppera. Autor dokonuje krytycznej analizy metod, którymi posługuje się współczesna filozofia przyrody i omawia filozoficzne kontrowersje wynikające z odkryć fizyki w XX wieku – teorii względności, mechaniki kwantowej oraz teorii unifikacyjnej.

 

 

Andrzej Franaszek: Miłosz: biografia

Kraków: Wydawnictwo Znak, 2012

 

Miłosz: biografia  Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku – to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami” wojnami, rewolucjami, oboma totalitaryzmami. Wszystkich tych wydarzeń poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w działach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.

Andrzej Franaszek nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych wyborów i decyzji. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka.

 

 

Noah Gordon: Medicus. Przeł. Ewa Życieńska

Katowice: „Książnica”, 2005

 

Rob J. Cole jest synem cieśli w jedenastowiecznym Londynie. Osierocony, zostaje pomocnikiem wędrownego kuglarza i golibrody, parającego się również leczeniem. Rob wykazuje nie tylko zapał do nauki, ale też szczególną wrażliwość, która pozwala „czytać” w chorym organizmie, dostrzegać w nim wolę walki lub chęć poddania . punktem zwrotnym w jego życiu staje się spotkanie z żydowskim lekarzem, którego kunszt odbiega od szalbierskich sztuczek średniowiecznych medyków. „Medicus” to powieść o sztuce uzdrawiania, etyce lekarskiej, zderzeniu różnych kultur, obskurantyzmie i fanatyzmie, ale też fascynujący romans przygodowy kreujący świat, który czytelnika wciągnie bez reszty.

 

 

China Mielville: Blizna. Przeł. Tomasz Bieroń

Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2007

 

„Blizna”, rozgrywająca się w tym samym świecie co „Dworzec Perdido”, to kreacja pełna rozmachu i młodzieńczej energii, widać w niej jednak przy tym, że Mielville próbuje szukać oryginalności także w fabule. Kogo znużyły powtarzane w nieskończoność schematy fantasy tolkienowskiej i tęskni do światów naprawdę innych, niepodobnych do niczego, co zna, ten powinien odwiedzić uniwersum Chiny Mielville’a – tędy prowadzi droga do fantastyki XXI wieku.

 

 

Tad Williams: Wojna kwiatów. Przeł. Małgorzata Strzelec

Warszawa: Wydawnictwo MAG, 2006

 

Theo Vilmos jest trzydziestojednoletnim wokalistą w niezbyt popularnym zespole rockowym. Kiedyś obdarzony ogromną, niemal magiczną charyzmą, na scenie i poza nią, teraz boryka się z codziennością. Kiedy życie daje mu w kość jak nigdy dotąd, Theo szuka wytchnienia w samotnej chacie wśród lasów . czyta dziwny pamiętnik nieżyjącego już krewnego, który opisuje podróż do magicznego świata Faerie. Nim Theo zdąży uznać zapiski za majaczenia wariata, sam trafi do miejsca, które przechodz jego najśmielsze oczekiwania… miejsca, w którym wypełni się jego przeznaczenie.

 

 

Brandon Sanderson: Siewca wojny. Przeł. Grzegorz Komerski

Warszawa: Wydawnictwo MAG, 2010

 

We współczesnym Sztokholmie rozgrywa się sensacyjna historia, w której nie brak wątków politycznych i społecznych. Mahmud – młody Irakijczyk, były więzień, Thomas – policjant, któremu ktoś utrudnia śledztwo w sprawie morderstwa oraz Niklas – zagubiony i szukający zemsty weteran wojenny… Gdy ci trzej znajdą się w tym samym miejscu i czasie, rozpocznie się walka na śmierć i życie.

 

 

Jens Lapidus: Zimna stal

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2009

 

W pożarze, który wybucha w słynnej katedrze turyńskiej, ginie mężczyzna pozbawiony języka i linii papilarnych, prawdopodobnie rabuś. Podobne próby włamania, a nawet pożary miały wielokrotnie miejsce w przeszłości, na przestrzeni wieków. Sprawcy zawsze pozostawali anonimowi. Sprawą zajmuje się policyjny wydział do spraw dzieł sztuki. Okazuje się, że rozwiązania należy szukać w historii. Sofia Galloni – historyczka sztuki i Ana Jimenez – dziennikarka współpracujące z komisarzem Marco Valonim wpadają na trop tajemnicy sięgającej początków chrześcijaństwa, upadku Bizancjum i wojen krzyżowych; jej ujawnienie oznacza śmierć.

 

 

Julia Navarro: Bractwo świętego całunu. Przeł. Agnieszka Mazuś

Warszawa: Wydawnictwo Albatros, 2005

 

Tracy Chevalier: Dama z jednorożcem. Przeł. Krzysztof Puławski

Poznań: Zysk i S-ka, 2004

 

Jean Le Viste, piętnastowieczny wielmoża, chce uczcić wzrost swojej pozycji na dworze, zlecając Nicolasowi des Innocents wykonanie projektów sześciu gobelinów. Utalentowany, ambitny i ceniony miniaturzysta początkowo niechętnie odnosi się do zamówienia, zwłaszcza, że ma malować bitwę, konie.. Wszelkich wątpliwości dotyczących pracy pozbywa się dopiero wtedy, gdy poznaje piękną córkę klienta, Claude, i gdy okazuje się, że zamiast bitwy na gobelinach ma być jednorożec.

 

Tracy Chevalier, autorka znanych i cenionych na świecie książek („Dziewczyna z perłą”, „Spadające anioły”) utkała niezwykle bogatą i kolorową opowieść o ludzkich namiętnościach oraz cenie, którą trzeba zapłacić za talent.

 

 

Maciej Bennewicz: Coaching czyli restauracja osobowości

Warszawa: G+J Książki, 2008

 

Masz wszystko, co potrzebne, by skutecznie działać, ale czasem nie wiesz, jak z tego skorzystać. Zawsze dokonujesz najlepszych dostępnych ci wyborów, jednak nie zawsze sobie zdajesz z tego sprawę. Potrzebne ci jedynie wsparcie w realizowaniu celów, w wyzwoleniu sił twórczych, rozwijaniu talentów, które posiadasz. Potrzebna ci nowa perspektywa widzenia. I dlatego ta książka jest dla ciebie.

 

 

Paul McKenna: jak zdobyć pieniądze, mądrość i wolność. Przeł. Anna Boniszewska

 

Czas na zmiany! Ludzie bogaci nie są ani inteligentniejsi od ciebie, ani nie pracują więcej. Oni myślą i działają inaczej niż większość społeczeństwa. Teraz kolej na ciebie. Będziesz bogaty!

Kiedy przeczytasz tę książkę, bez wątpienia będziesz zarabiać więcej, jeśli jednak wykonasz zawarte w niej ćwiczenia i wysłuchasz dołączonej do niej płyty z nagraniem, zyskasz o wiele więcej. Zaczniesz myśleć kategoriami bogactwa. Doświadczysz większej wolności. Będziesz żyć w poczuciu szczęścia niezależnie do grubości twojego portfela.

 

 

Wendy Northcutt: Nagrody Darwina. Przeł. Piotr Amsterdamski

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2001

 

Nagrody Darwina, nazwane tak na cześć ojca ewolucji, przyznawane są każdemu, kto dzięki swojej głupocie przyczynia się do przetrwania gatunku ludzkiego eliminując z niego kolejnego szaleńca, czyli siebie.

Poznacie historie mężczyzny, który sprawdzał zawartość kanistra z benzyną pzryświecająć sobie zapalniczką czy niedoszłego pilota, który za pomocą fotela ogrodowego i balonów napełnionych helem zakłócił ruch lotniczy na wysokości 5000 km.

 

 

Wojciech Jagielski: Wypalanie traw

Kraków: Wydawnictwo Znak, 2012

 

W zmasakrowanej twarzy białego farmera nie sposób rozpoznać budzącego paniczny strach Terre’a Blanche’a. Czarnoskórzy zabójcy nie próbują uciekać. Wymierzyli tylko sprawiedliwość.

Zmysł obserwacji i mistrzostwo pióro Wojciecha Jagielskiego zamieniają tu i teraz mieszkańców południowoafrykańskiego miasteczka w uniwersalnego opowieść o rozczarowaniu, jakie niesie z sobą każda wielka rewolucja społeczna.

 

 

imagebam.com

Henning Mankell: Powrót nauczyciela tańca. Przeł. Ewa Wojciechowska

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2011

Listopad 1999 roku, szwedzka prowincja i dwa zagadkowe morderstwa, które wstrząsnęły okolicą. Czy te zbrodnie coś łączy? Herbert Molin, emerytowany oficer policji, mieszka samotnie na odludziu, cierpi na stany lękowe i bezsenność. Od zmierzchu do świtu układa puzzle lub tańczy z wykonaną własnoręcznie lalką. Którejś nocy zostaje napadnięty i umiera w męczarniach. Krwawe ślady na podłodze układają się w kroki tanga.  Wynikami śledztwa interesuję się znajomy Molina – Stefan Lindman. Wkrótce ginie najbliższy sąsiad Herberta Molina i dochodzenie się komplikuje. Stefan odkrywa wojenną przeszłość kolegi po fachu…

imagebam.com

 

 

Michael Cunningham: Nim zapadnie noc. Przeł. Jerzy Kozłowski

Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2011

 

Pomiędzy książkami Manna, Kafki, Fitzgeralda, zachłyśnięty muzyką Schuberta i Coltrane’a, Peter – właściciel nowojorskiej galerii – szuka w życiu, jak i w sztuce, czegoś niepowtarzalnego. Elementy jego uporządkowanego świata zaczynają się poddawać subtelnym zmianom, gdy w mieszkaniu Petera i Rebeki pojawia się jej dużo młodszy brat, chłopak z narkotyczną przeszłością.

imagebam.com

 

Lidia Ostałowska: Cygan to Cygan

Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2012

 

Cyganów kojarzymy przede wszystkim z problemami socjalnymi i ekonomicznymi. Patrzymy na nich jak na niezintegrowanych ze społeczeństwem outsiderów, jak na niechcianych pariasów. Bardzo rzadko natomiast zauważamy w nich ludzi, współobywateli. Lidia Ostałowska w swojej książce opowiada o ludziach, o ich marzeniach, potrzebach i tragediach. Opowiada o tym niezwykle subtelnie, bez fałszywej sentymentalności, nie uderzając ani razu w niewłaściwy ton.

 

imagebam.com

 

 

 

Aleksandra Marinina: Płotki giną pierwsze. Przeł. Aleksandra Stronka

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2011

 

 

„Płotki giną pierwsze” to kolejny kryminał mistrzyni gatunku Aleksandry Marininej. Wyrafinowani przestępcy, pozorne przyjaźnie, wielkie pieniądze i jedyna w swoim rodzaju kobieta detektyw. Kolejny świetnie skonstruowany kryminał mistrzyni gatunku.  Znajomi mówią, że Nastia ma głowę jak komputer obudzona w środku nocy, szczegółowo omówi każde morderstwo z ostatnich dziesięciu lat.

imagebam.com

 

 

Janosch: Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny. Przeł. Leon Bielas

Kraków: Wydawnictwo Znak, 2011

 

To diabelsko zabawna książka o krainie dzieciństwa słynnego dziś w świecie Ślązaka, który wyjechał do Niemiec w 1945 roku. Wydana w Polsce nieomal czterdzieści lat temu, jest cichą biblią humorystów. Opisuje życie śląskiego lumpenproletariatu w latach 30-tych. w małej robotniczej osadzie nieopodal ówczesnej granicy polsko-niemieckiej, tak że można ze śmiechu spaść z krzesła. Książka jest arcydziełem, a Janosch ojcem literatury górnośląskiej.

                                                                                                                                                                                                                   Kazimierz Kutz

imagebam.com

 

 

Mariusz Szczygieł – Zrób sobie raj

Wołowiec. Wydawnictwo Czarne, 2010

 

Zrób sobie raj jest książką o Czechach współczesnych. To opowieść o narodzie, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. 
Zrób sobie raj jest opowieścią o tym, co zafascynowało autora w czeskiej kulturze. W kulturze radości smutku. Śmiech jest tu pokazany jako maska tragicznej bezradności. Reportera Szczygła najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. "Jak się państwu żyje bez Boga?" – to pytanie, czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte, jest refrenem tej książki, łączącej osobisty pamiętnik z esejem, felietonem i reportażem.

"Jeśli to nie jest zmyślone, to mogło zdarzyć się tylko w Czechach" – pisze Mariusz Szczygieł. Zrób sobie raj może być też czytany jako kolekcja takich przypadków.

imagebam.com

 

Krzysztof Varga – Gulasz z turula

Wołowiec. Wydawnictwo Czarne, 2008

"Polacy deklarują, że kochają Węgrów, lecz gdy spytać, skąd ten afekt, sensowna odpowiedź pada równie rzadko, jak deszcz w Sudanie. Historia Madziarów nie jest w dzisiejszej Polsce lepiej znana, niż dzieje Basków, choć Rzeczpospolita przez stulecia graniczyła z Koroną Świętego Stefana, o czym zdajemy się zapominać. Krzysztof Varga przywraca nam pamięć o Węgrach, co samo w sobie jest godne pochwały, lecz jeszcze zacniejszy jest sposób, w jaki to czyni. 'Gulasz z turula' nie jest bowiem zwykłym historycznym esejem, lecz wadzeniem się z madziarskością, którą autor z racji pochodzenia nosi w sobie. A że i polskość w sobie nosi, więc widzi więcej, sięga głębiej, odczuwa boleśniej, bo przecież inną ma perspektywę spojrzenia, niźli Madziar z obojga Madziarów zrodzony. Doprawdy świetna książka."
Robert Makłowicz

imagebam.com

 

Jacek Piekara – Charakternik

Lublin. Fabryka Słów. 2009

Jacek Piekara odmalowuje mroczną i brutalną wizję Rzeczypospolitej po śmierci Jana III Sobieskiego. Z jej zaściankami, zwadami i karczmami pełnymi rębajłów, gotowych sprzedać szablę temu, kto więcej zapłaci – choćby samemu diabłu.

Gdybym żył w tamtych czasach, sam zaciągnąłbym się do kompanii charakternika Myszkowskiego.  
A jeśli bym urodził się krytykiem, powiedziałbym, że to jedna z najlepszych książek o Rzeczypospolitej XVII wieku od czasów… Komudy.

                                              Jacek Komuda, twórca fantastyki szlacheckiej, pisarz i historyk

imagebam.com

 

Andrzej Pilipiuk – Operacja Dzień Wskrzeszenia

Lublin. Fabryka Słów. 2010

Nie uświadczymy tu bohaterów o imionach James, ani popłuczyn po uniwersum Star Wars, Star Trek czy po celtyko-arturiańskiej mitologii, tak natrętnie obecnych w dziełkach SF i fantasy, zaś ich rolę z powodzeniem odgrywają tu kozackie szable, samowary, gruzińskie wina, placki z prawdziwymi owocami i inne produkty z epoki przed konserwantami i barwnikami.

Iwona Kaczorowska, Wirtualna Polska


Polska roku 2014 leży w guzach, jak cała reszta świata zniszczona w wyniku wojny jądrowej. Jednak przy pomocy wehikułu czasu można spróbować odwrócić bieg zdarzeń.
Jest w tej książce wszystko to, co lubię: dobra akcja, dużo historii, ciekawa wizja losów naszego kraju.

Romuald Pawlak, autor „Smoczego gniazda”

imagebam.com

 

Janusz Głowacki – Good night, Dżerzi

Warszawa. Świat Książki. 2010

 

Jednym z głównym bohaterów tej opowieści jest Jerzy Kosiński. Pisarz amerykańskiego pochodzenia, którego wielka światowa kariera zakończyła się głośnym skandalem, upokorzeniem i samobójstwem. Czy tak musiało być?

Pod pretekstem pisania scenariusza filmowego o „Dżerzim” Janusz Głowacki przeprowadza nas przez świat, w którym chodzą pod rękę prawda z mistyfikacją, nowojorskie seks-kluby z Holocaustem, tragedia z groteską.

imagebam.com

 

Wojciech Jagielski – Nocni wędrowcy

Warszawa. Wydawnictwo WAB. 2009

 

Uganda. W ośrodku w Gulu trwa zabawa. Kilku-, kilkunastoletnie dzieci biegają po placu z drewnianymi maczetami i karabinami: partyzanci napadają na wioskę, na ratunek przychodzą żołnierze. Zwyczajna dziecięca gra. Ale podopieczni ośrodka nie odgrywają scen z filmów czy książek, lecz z własnego życia. Z rodzinnych wiosek porwała ich Boża Armia Oporu i przemieniła w zabójców, dowódcy kazali zabijać mieszkańców własnej wioski, nawet rodziców i rodzeństwo. Ośrodek w Guli pomaga wrócić do normalnego świata tym ,którym udało się uciec.

imagebam.com

 

Mario Puzo – Ostatni don

Warszawa. Wydawnictwo Albatros. 2009

 

Podczas chrzcin swoich wnuków rządzący twardą ręką don Domenico Clericuzio, głowa najsilniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej, podejmuje decyzję o wyjściu z przestępczego podziemia. Chce, by odtąd jego krewni zajęli się legalnymi interesami i stali się integralną częścią społeczeństwa. Szefom innych klanów mafijnych składa ofertę nie do odrzucenia – przejmą wszystkie jego intratne interesy, poza hazardem, on zaś będzie inwestował ich pieniądze, pobierając adekwatne wynagrodzenie. Mijają lata i do głosu dochodzą dawne niesnaski i nierozwiązane konflikty.

imagebam.com

 

Ludwik Stomma – Skandale polskie

Warszawa. Demart S.A. 2008

 

Książka Ludwika Stommy została poświęcona skandalom w dziejach Polski. Skandal to wydarzenie głośne, sensacyjne, szokujące i poruszające opinię publiczną. Jednocześnie są to zawsze wydarzenia niejako z marginesu historii. Poruszyły i podnieciły współczesnych, nie wpłynęły jednak znacząco na bieg dziejów. Skądinąd jednak warto o tych skandalach pamiętać. Ukazują one, często lepiej niż najporządniejsze podręczniki, ducha swoich czasów. Pokazują one również sławne postaci, znane jako posągowe i idealne, często w innym świetle i uświadamiają, że „przodkowie nasi nie byli jak posągi kamienne z Wysp Wielkanocnych, niezrozumiałe dla nas, w jedną stronę zwrócone i wszystkie do siebie podobne”.

imagebam.com

 

Jacek Głębski – Kuracja

Katowice. Rajski Ptak. 2005

 

Jest to opowieść – oparta na autentycznej historii – o lekarzu-psychiatrze, który chcąc poznać psychikę swych podopiecznych, postanawia przekonać się, jak wygląda szpitalne życie z perspektywy pacjenta. Decydując się na karkołomny eksperyment poznawczy, próbuje wkroczyć na niezbadany grunt i wpada w pułapkę. Wraz z bohaterem niepostrzeżenie przekraczamy granicę między fascynacją i obsesją, normalnością i szaleństwem.

„Kuracja” to laureatka pierwszej edycji konkursu na powieść wydawnictwa „Znak”. Adaptacja dla Teatru TVP zdobyła Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2002.

 

 

H. P. Lovecraft – Najlepsze opowiadania

Poznań. Zysk i S-ka. 2008

 

Lovecraft, uznany za mistrza horroru, zostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę. Niedoścignione w bogactwie wyobraźni i wykorzystanej wiedzy, opowieści te stanowią błyskotliwą odpowiedź na świat, w którym uważano go za odludka. Dzięki tej przełomowej książce, zawierającej najbardziej znane utwory Samotnika z Providence, po raz pierwszy opatrzone komentarzami badacza życia i twórczości Lovecrafta, S. T. Joshiego, czytelnicy mają możliwość docenienia wielkości geniuszu pisarza.

imagebam.com

 

Trudi Canavan: Trylogia Czarnego Maga. Przeł. Agnieszka Fulińska

Kraków: Galeria Książki, 2011

 

 Jest to historia biednej dziewczyny ze slumsów, która pewnego dnia przypadkiem odkrywa, że posiada potężną moc magiczną. Ze świata nędzy dostaje się do świata czarów, bogactwa i luksusu, gdzie służący spełniają każdą jej zachciankę a moc magiczna zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wkrótce okazuje się, że nowe życie wcale nie jest takie słodkie, obnażone zostają mroczne intrygi oraz waśnie i uprzedzenia jakie żądzą światem arystokracji. Bohaterka musi nie tylko zmagać się z wyzwaniami jakie niesie ze sobą nauka władania mocą magiczną to jeszcze musi stawić czoła intrygom, złośliwym żartom i otwartej wrogości innych nowicjuszy uczących się władania magią oraz poważnemu niebezpieczeństwu, o którym w jej rodzinnym kraju nie wie nikt poza kilkoma osobami i nią samą.

imagebam.com

 

Wisława Szymborska: Wystarczy

Kraków: Wydawnictwo a5, 2012

 

Redaktor Biblioteki Poetyckiej Wydawnictwa a5 – Ryszard Krynicki – prezentuje i analizuje w posłowiu zachowane szczęśliwie rękopisy poetki. Są tu teksty zaczęte, ale niedokończone bądź skończone, ale niezaczęte. Niektóre z nich są prawie skończone i należałoby wręcz włączyć je do części głównej, ale nigdy nie będzie wiadomo jaki wariant ostatecznie wybrałaby Autorka. Czy na pewno ten?

 

Humor i litość

 

Humor i litość są dobraną parą.

On jej nie zdradza ona jest mu wierna.

Lubią przebywać razem, wtedy są szczęśliwi.

Ona ma pracę stałą, on tylko dorywczą,

ale czasem zarabia więcej niż ona.

Kiedy nie z własnej winy

muszą się rozstać na długo,

świat natychmiast robi się nieopisany.

imagebam.com

 

 

Marek Kamiński: Wyprawa

Gdańsk: Instytut Marka Kamińskiego, 2011

 

„Droga to kurz, żwir i ubita glina, szare smugi we włosach. Droga to gwiezdnych szlaków klejnoty połączone kamieniem i piórka pragnień ze skrzydeł Pegazów” tak pisał o drodze Karel Kryl, wspaniały czeski pieśniarz. Marek Kamiński w swej książce „Wyprawa” zabiera nas w drogę pełną jego osobistych głębokich przemyśleń, doświadczeń, rad, życiowych drogowskazów autora. Książka uwalnia w nas wolę działania, dodaje otuchy, odrywa od codzienności. Marek – odkrywca, podróżnik, filozof, biznesmen, społecznik, niespokojny człowiek renesansu pisze, że nigdy nie jest za późno, by ruszyć na swoją upragnioną wyprawę.

imagebam.com

 

Marek Krajewski: Festung Berslau

Warszawa: Wydawnictwo W.A.B.,  2011

 

Ostatnie dni II wojny światowej. Oblężony przez Armię Czerwoną Wrocław, zamieniony przez Niemców w twierdzę. Zniszczone, spalone, martwe miasto. Sześćdziesięcioletni, zawieszony w obowiązkach oficer Eberhard Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa młodej dziewczyny znanej antyfaszystki. Osamotniony i szykanowany przez byłych przełożonych waha się pomiędzy pragnieniem odszukania mordercy a chęcią wywiezienia żony z bombardowanego miasta. „Festung Breslau” to przede wszystkim opowieść o upadku: końcu III Rzeszy, wojennym zdziczeniu, rozprężeniu obyczajów, wreszcie o starzejącym się Mocku. To taniec śmierci w ginącym Breslau.

imagebam.com

 

Do góry...