Dziennik Librus   |    Kalendarz 2019/2020   |    Kontakt   |
STRONA GŁÓWNA - Zespół Szkół Nr 4
Szkolne Wi-Fi
Urzad Miasta
Miejskie Centrum Oswiaty
Plan Lekcji...
Biuletyn Informacji Publicznej
Zespół Szkół Nr 4 - Strona Główna

SZKOŁA LUDZI Z PASJAMI

21.05.2020

 

To jest Maciek. Maciek ma 17 lat i jest uczniem klasy 1 technikum elektronicznego.

 

Maciek na pierszy rzut oka jest zwykłym nastolatkiem. Nosi długie włosy spięte

w wysoki kucyk i jeździ na longboardzie.

 

 

Chłopak ma ponadprzeciętne zainteresowania i umiejętności elektryczne oraz elektroniczne,

o których sam za chwilę opowie.

Zapraszam do lektury i podziwiania efektów Jego pracy - zdjęcia poniżej:

 

„Moim najnowszym, ukończonym projektem jest zasilacz labolatoryjny, który zrobiłem z zasilacza komputerowego. Do zasilacza komputerowego dodałem zaprojektowane i wydrukowane przeze mnie w drukarce 3D części,  które przedłużają obudowę umożliwiając montaż przedniego panelu z całym sterowaniem. W większości moich projektów staram sie używać jak największej ilości elementów z odzysku. Do tego projektu użyłem na przykład rezystora dużej mocy, którego znalazłem na złomowisku, a także gniazd bezpiecznikowych ze  starego sprzętuk opalnianego, przeznaczonego do wyrzucenia .Tak oto, otrzymałem zasilacz labolatoryjny, który pracuje w zakresach 11.7-55V z dokładnością 0,1V a a także posiada na dole 3 gniazda : 3,3V, 5V,12V.

Innym, zdecydowanie większym projektem,  którym zajmuję się już od pewnego czasu jest recykling baterii z laptopów i tworzenie z nich nowych użytecznych pakietów. W tym celu musiałem zakupić sprzęt,  który będzie mi umożliwiał testowanie pojemnosci poszczególnych ogniw.  Do tworzenia pakietów potrzebna jest zgrzewarka. Można ją kupić już za około 800zł,ale ja postanowiłem, że zrobię ją sam. Do tego celu użyłem transformatora z starej mikrofali,  który przewinąłem, by na wyjściu otrzymać wysoki amperaż, tak aby móc łatwo sterować zgrzewarką. W tej pracy używam przycisku nożnego podpiętego pod arduino, na którym można wybrać czas zgrzewu w milisekundach. Moim zadaniem jest tylko podsuwanie ogniw, a siłownik pneumatyczny  dosila głowicę i wykonuje zgrzew.

Aby dodać trochę atmosfery w moim pokoju zamontowałem LEDy,  do których stworzyłem sterownik na bazie arduino 3 tranzystorów oraz układu bluetooth. Sterownik   umożliwia mi łatwe i płynne sterowanie barwą kolorów z aplikacji na moim telefonie.

W ostatnim czasie spróbowałem też swoich sił w odnawianiu starych sprzętów. Pierwszym z nich była bardzo stara wiertarka kolumnowa. Rozkręciłem ją na najmniejsze części, a nastepnie przeczyściłem, nasmarowałem i od nowa złożyłem. Mimo swoich lat wiertarka działa jak nowa :)

Rzecz, nad którą  pracuję w tym momencie to ulepszanie mojego kompresora. Kompresor wykonałem samodzielnie, a teraz ulepszam go o dodatkowy generator i mały piec elektryczny służący do topienia aluminium. “

modo-sterowania-led-bluetooth ogniwa-z-laptopo-w-2 ogniwa-z-laptopo-w transformator-2 transformator Wiertarka-kolumnowa-3 Wiertarka-kolumnowa zasilacz-1

 

Drodzy Uczniowie,

 

Niech ten artykuł z Maćkiem rozpocznie serię artykułów o Was,

młodych ludziach z zainteresowaniami i pasjami.

 

Zapraszam do kontaktu: aszamota@wp.pl

 

« inne aktualności
Do góry...